Boris Johnson, prim-ministrul britanic, și Rishi Sunak, ministrul de Finanțe, vor fi amendați pentru petrecerile desfășurate în Downing Street în timpul lockdown-ului, informează BBC.
„Prim-ministrul și ministrul de Finanțe au primit astăzi notificări potrivit cărora poliția metropolitană intenționează să le emită amenzi. Nu avem alte detalii, dar vom reveni cu informații actualizate”, a spus un purtător de cuvânt din Downing Street.
12 evenimente organizate la reședințele din Downing Street și Whitehall, despre care se presupune că ar fi încălcat legile Covid – 19 au fost investigate de Poliția Metropolitană.