Un proiect de lege inițiat, susținut și votat de către PSD vine în ajutorul românilor. De acum, românii pot contesta sancțiunile contravenționale (amenzile sau avertismentele) și în județul în care își au domiciliul.
Înaintea modificării Ordonanței Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor, cei care erau amendați puteau depune contestație doar la judecătoria în a cărei circumscripție a fost constatată contravenția, ceea ce punea o mulțime de oameni pe drumuri, bineînțeles cu costuri substanțiale (de exemplu, dacă un sibian era sancționat contravențional în Iași,