Biserica Evanghelică din Bistrița va fi resfințită la 460 de ani de la construcție și după o îndelungă perioadă în care s-a aflat în proces de restaurare.
Evenimentele prilejuite de redarea Bisericii Evanghelice comunității din Bistrița și circuitului turistic vor avea loc în perioada 12-14 mai 2023. Acestea vor debuta cu o conferință privind restaurarea Bisericii Evanghelică,