Biserica monument itoric din Vermeș, comuna Lechința, a fost pusă în siguranță, în acest weekend, grației intervenției Ambulanței pentru Monumente. Mai mulți voluntari au lucrat în perioada 24-26 februarie pentru a salva acoperișul. Biserica Evanghelică din Vermeș, azi numită Biserica Ortodoxă „Sfinții Mihail și Gavril“, este un monumet istoric aflat în stare avansată de degradare. În vara anului trecut, acolo s-a organizat un concert de muzică clasică cu muzicieni de la Filarmonica Cluj,