Bacteria Escherichia coli, detectată în cantităţi mai mari în apa mării, în Eforie Nord, iar reprezentanţii Direcţiei de Sănătate Publică a Judeţului Constanţa au precizat că a fost vorba de un episod pasager, iar îmbăierea este permisă în zona respectivă.
Astfel, probele recoltate din mare şi analizate de către specialiştii DSP Constanţa au arătat pentru data de 12 iulie, valori ridicate în apa mării din Eforie Nord, zona Belona, pentru bacteria Escherichia coli. Valorile erau de 1305 la 100 de ml, în condiţiile în care specialiştii au menţionat că o valoare de 250 reprezintă o calitate excelentă a apei de îmbăiere.