Persoanele care au scaune vechi, țărănești, pe care nu le mai folosesc, le pot trimite în localitatea Șona din județul Brașov, unde vor fi recondiționate și ulterior folosite la teatrul care va fi deschis în zonă, anul viitor, informează Radio România Brașov FM.
Asociația Monumentum a lansat campania „Dăruiește un loc la teatru”, iar sloganul acesteia este „Ai scaune țărănești pe care nu le mai folosești? Trimite-le la Șona pentru viitorul teatru”.
După restaurare, scaunele vor avea scrisă și povestea care le reprezintă.