Locuitorii din Bistrița-Năsăud plătesc printre cele mai mari tarife pentru apa potabilă din țară, iar canalizarea se află, la fel, în topul celor mai scumpe servicii. În ultimii patru ani, facturile la AQUABIS s-au tot umflat, ca urmare a inflației și a creșterilor prețurilor la energie. Dacă în 2019 apa potabilă produsă, transportată și distribuită de Aquabis costa 4,34 lei/mc pentru populație,