Potrivit unei analize realizate de platforma de date Statista și prezentată de Economedia, România se numără printre țările afectate de exodul medicilor, unde aproape 22.000 de medici români lucrează în străinătate, la o populație de aproximativ 19 milioane de locuitori. Dacă toți acești medici ar reveni în țară, forța de muncă ar crește cu 37%.
Deși India este țara cu cei mai mulți medici cu pregătire internă care lucrează în străinătate în cadrul Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE), această situație se datorează faptului că densitatea medicilor din India este foarte scăzută într-o comparație internațională.