DCIM100MEDIA
” data-medium-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2022/05/parcare-pe-trecerea-de-pietoni-scaled.jpg” data-large-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2022/05/parcare-pe-trecerea-de-pietoni-scaled.jpg” title=”Amenzi de peste 7.000 lei pentru șoferii care au parcat pe trecere în Sibiu 13″/>
Pentru siguranța pietonilor, dar și pentru a asigura fluența și disciplina în trafic, Poliția Locală a derulat o campanie de descurajare a celor care încalcă legislația rutieră, prin parcarea autoturismelor pe trecerile de pietoni sau în zona acestora, la mai puțin de 25 de metri de acestea.
Astfel, în perioada 26 aprilie – 4 mai, agenții Poliției Locale au desfășurat acțiuni pentru depistarea și sancționarea conducătorilor auto care au parcat autovehiculele pe trecerile de pietoni sau în apropierea acestora. În urma controalelor efectuate în teren au fost aplicate 28 de sancțiuni contravenționale dintre care pentru 7 mașini s-a dispus și măsura complementară de ridicare.