Amenzi de 500.000 de lei pentru zeci de medici care au dat concedii medicale nejustificate
Zeci de medici care au dat concedii medicale nejustificate au fost amendaţi cu o jumătate de milion de lei de inspectorii antifraudă de la Casa Naţională a Asigurărilor de Sănătate. Medicii nu au putut prezenta documentele justificative în baza cărora au dat zilele libere.
Peste 3 milioane de concedii medicale au fost acordate anul trecut. Multe dintre documente însă au fost obţinute fraudulos de către falşi pacienţi.