Ai grijă unde lași sticla de apă în mașină. Un tehnician de la compania Idaho Power a lăsat o sticlă de apă pe scaunul din mașină într-o zi caniculară și a plecat la masa de prânz. Când s-a întors, interiorul mașinii era plin de fum.
Bărbatul a realizat că sticla de apă a acționat ca o lupă, amplificând razele soarelui și concentrându-le într-un punct. Aceasta a făcut ca scaunul să înceapă să fumege, iar dacă ar fi lipsit mai mult timp, s-ar fi putut declanșa un incendiu.