Guvernul a aprobat, în şedinţa de vineri, un memorandum în baza căruia şase aeroporturi din ţară vor beneficia de o schemă de ajutor de stat de 21.374.000 lei, a anunţat purtătorul de cuvânt al Guvernului, Dan Cărbunaru. Între aeroporturile care vor primi ajutoare se află şi cel de la Sibiu.
Memorandumul vizează acordarea unor ajutoare de stat operatorilor economici care administrează aeroporturi şi care în anul 2019 au înregistrat un trafic de pasageri mai mare de 200.000 de pasageri, dar mai mic de 3 milioane,