Pădurea de stejari din Orheiu Bistriței, comuna Cetate din Bistrița-Năsăud, este unul dintre cele mai vizitate locuri la început de primăvară, de către iubitorii de natură, fotografi sau oameni care pur și simplu vor să se deconecteze pentru câteva ore.
Temperaturile prietenoase din acest final de martie aduc mulți vizitatori în șesul Orheiului: oameni care ies să se plimbe pe jos sau cu bicicletele și să facă fotografii.