l Liber de la Sfântul Andrei
Ministrul Muncii, Marius Budăi a declarat ieri că ”Guvernul a stabilit ca vineri, 2 decembrie 2022, să fie zi liberă pentru salariații din instituţiile şi autorităţile publice, având în vedere că aceasta se situează între zile de sărbătoare legală în care nu se lucrează, conform Codului Muncii, și zile de repaus săptămânal ”. Scopul este de a face punte între zilele libere de miercuri 30 noiembrie (Sfântul Andrei) , joi, 1 decembrie ( Ziua Națională a României) și weekend.