La data de 11 iulie, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Brașov au organizat și desfășurat o acțiune, care a avut ca scop principal prevenirea și reducerea victimizării rezultată din accidente rutiere, produse ca urmare a încălcării legislației de către conducătorii de autovehicule, de biciclete și de trotinete electrice.
În contextul în care participanții la traficul rutier au diversificat mijloacele de deplasare, polițiștii brașoveni au organizat și desfășurat mai multe activități, care au avut ca scop atât componenta preventivă, prin conștientizarea riscurilor la care se expun participanții la trafic atunci când nu respectă normele rutiere,