Un accident între o mașină și un microbuz școlar care transporta 8 copii a dus la transportarea la spital a 2 adulți și a celor 8 copii implicați. Planul Roșu de Intervenție a fost activat în urma evenimentului care a avut loc pe DN10 Buzău-Brașov, în apropierea localității Măgura. Conform IGSU, numărul copiilor transportați la spital a crescut de la 6 la 8, iar în total sunt 10 persoane internate în spital: 2 adulți și 8 copii. Prefectul de Buzău, Daniel Marian Țiclea, a declarat că în momentul de față șoferul microbuzului este consultat la domiciliu de un echipaj al SAJ Buzău,