11 bănci au fost amendate de către Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) pentru practici comerciale înșelătoare legate de calculul ratelor de credit. Băncile au fost sancționate cu un total de 550.000 de lei, iar pentru a restabili echilibrul contractual, ANPC a propus emiterea de noi grafice de rambursare. Potrivit directorului general al ANPC, Paul Anghel, practica înșelătoare a implicat graficul de rambursare în care, în primii ani, rata a constat în 25% principal și 75% dobândă, ceea ce a dus la plăți predominant de dobândă pentru consumatori.